مادر و کودک

۵ نکته ضروری در خرید ضد آفتاب کودک

۵ نکته ضروری در خرید ضد آفتاب کودک

همان طور که می دانید پوست کودکان بسیار حساس تر از پوست بزرگسالان می باشد و به طبع بسیار آسیب پذیر تر نیز هست. به همین خاطر نیاز می باشد که به مراقبت از پوست آن ها توجه بیشتری نشان داده شود. و استفاده از ضد آفتاب نیز یکی از مهم ترین اصول و روتین مراقبت از پوست کودکان می باشد. در این مقاله پوست من قصد دارد ۵ نکته ضروری در خصوص خرید ضد آفتاب کودک را با شما در میان بگذارد.

نکته اول: به میزان SPF ضد آفتاب توجه کنید.

SPF در واقع نشان دهنده میزان محافظت ضد آفتاب از پوست در برابر پرتوهای مخرب نور خورشید می باشد.

ضد آفتاب های دارای SPF 15 از پوست در برابر بیش از ۹۳ درصد از پرتوهای مخرب محافظت می کنند.

ضد آفتاب های دارای SPF 30 از پوست در برابر بیش از ۹۷ درصد از پرتوهای مخرب محافظت می کنند.

ضد آفتاب های دارای SPF 50 و بالاتر از پوست در برابر بیش از ۹۸ درصد از پرتوهای مخرب محافظت می کنند.

اغلب متخصصان توصیه می کنند از ضد آفتاب های دارای  SPF 30 و بالاتر برای محافظت از پوست کودک خود استفاده نمایید.

نکته دوم: ضد آفتاب باید فاقد رنگ، بو و الکل باشد.

وجود ترکیبات شیمایی و حساسیت زایی مانند رنک های شیمایی، عطر و اسانس و الکل عموما در پوست حساس و ظریف کودکان باعث بروز واکنش های آلرژیک، التهاب و قرمزی پوست می گردد

۵ نکته ضروری در خرید ضد آفتاب کودک

نکته سوم: هرگز ضد آفتاب رنگی نخرید

ضد آفتاب های رنگی دارای کاور و پوشش بالایی می باشند و به همین خاطر هنگام استفاده ناگزیرید که مقدار کمتر از حد معمول ضد آفتاب را استفاده نمایید و به این ترتیب پوست محافظت کافی و کاملی را دریافت نمی کند.

علاوه بر این استفاده طولانی مدت از ضد آفتاب های رنگی، مانند کرم پودر اثر مخربی رو پوست داشته و باعث انسداد منافذ پوست و بروز واکنش های آلرژیک پوستی می گردد.

همچنین تمیز کردن ضد آفتاب های رنگی از روی پوست به نسبت ضد آفتاب های بدون رنگ، سخت تر می باشد. میزان محافظت ضد آفتاب های رنگی برای صورت، بیشتر از بدن می باشد و نمی توان از آن برای بدن استفاده نمود.

نکته چهارم: ضد آفتاب فیزیکی بخرید

همان طور که بارها و بارها گفته شد پوست کودکان بسیار حساس تر و ظریف تر از پوست بزرگسالان می باشد و به همین خاطر توصیه می شود از ضد آفتاب های فیزیکی یا مینرال برای محافظت از پوست آن ها استفاده نمایید.

این نوع ضد آفتاب های عموما حاوی دو فیلتر تیتانیوم دی اکساید و زینک اکساید می باشند که از پوست محافظت بسیار کاملی به عمل می آورند. جذب پوست نمی گردند و نور خورشید و پرتوهای مضر آن را منعکس می کنند.

نکته مهم دیگر این است که کودکان پوستی بسیار ظریف و نازک دارند و امکان جذب ترکیبات شیمایی توسط پوست کودکان بیش از پوست بزرگسالان می باشند و همچنین بدن آن ها نمی تواند مانند بزرگسالان این ترکیبات مضر را دفع کند. به همین خاطر امکان بروز واکنش های آلرژیک افزایش پیدا می کند.

۵ نکته ضروری در خرید ضد آفتاب کودک

نکته پنجم: ضد آفتاب باید محافظت کاملی از پوست داشته باشد.

ضد آفتاب کودک باید بتواند از پوست در برابر هر دو پرتوی مضر نور خورشید یعنی UVA و UVB محافظت نماید. دقت داشته باشید که روی محصول عبارت “طیف گسترده” ذکر شده باشد.

فیلترهای فیزیکی چون زینک اکساید، فیلتری با طیف گسترده می باشد و از پوست در برابر UVA و UVB به طور کامل محافظت می نماید. اما فیلتری مانند تیتانیوم دی اکساید از پوست در برابر پرتو UVB به طور کامل محافظت می کند. اما تا طول موج ۳۶۰ نانومتر از پوست در مقابل UVA محافظت می کند در حالی که طول موج نور خورشید از ۳۲۰ تا ۴۰۰ نانومتر می باشد. و این فیلتر، طیف گسترده نمی باشد.

روش استفاده از ضد آفتاب

نکته ای که بسیاری از افراد هنگام استفاده از ضد آفتاب از آن غافل می باشند روش درست استفاده از ضد آفتاب است.

در مرحله اول باید دقت داشته باشید که ضد آفتاب را باید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از قرار گیری در معرض نور خورشید استفاده کنید.

به اندازه ۲ تا ۲.۵ بند انگشت از ضد آفتاب را باید در هر دور استفاده نمایید. این مقدار برای پوست صورت و زیر چانه می باشد و به همین نسبت نیز باید برای گردن، دست ها و … از ضد آفتاب استفاده نمایید.

دوره تمدید ضد آفتاب ها متفاوت می باشد. اما اغلب ضد آفتاب ها را باید هر ۲ تا ۴ ساعت یکبار تمدید نمایید و این روش استفاده برای بزرگسالان و کودکان یکی می باشد.

۵ نکته ضروری در خرید ضد آفتاب کودک

سخن پایانی

اصلی ترین عامل ایجاد لک، خطوط و چروک، قرمزی، آفتاب سوختگی و حتی سرطان های پوستی پرتوهای مضر فرابنفش نور خورشید می باشد و تنها راه مقابله با آن استفاده از محصولات ضد آفتاب، عینک آفتابی، کلاه و به طور کلی پوشاندن پوست در مقابل نور خورشید می باشد. پس استفاده از ضد آفتاب را جدی بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.