مد و فشن

نگهدای و مراقبت از تتو

نگهداری و مراقبت از تتو

بالاخره زمانی را که همیشه دوست داشتید فرا رسیده و شما تصمیم گرفته اید تا طرح مورد علاقه ی خود را بر روی بدن خود حک کنید. اما تتو زدن به همینجا ختم نمی شود بلکه نیاز به مراقبت و نگهداری داشته تا بتوانید از بیماری های مختلف عفونتی و آلرژیکی جلوگیری کنید. بنابر این سوالی که پیش می آید این است که چگونه باید از تتو مراقبت کرد؟ 

مراقبت های قبل از تتو زدن


شب قبل یا هنگام تتو کردن، الکل ننوشید یا مواد مخدر مصرف نکنید. حتی آسپرین هم نخورید  اینها می توانند خون شما را رقیق کنند و باعث خونریزی بیشتر شما شوند.


اگر مریض هستید خالکوبی نکنید.


مطمئن شوید که همه سوزن ها از بسته های استریل و یکبار مصرف تهیه شده اند.


ببینید که استودیو، ماشین هایی برای از بین بردن میکروب های موجود روی دستگاه بعد از هر بار استفاده دارد.


مطمئن شوید که تتو آرتیست دست‌های خود را می‌شوید و دستکش‌های استریل می‌پوشد.


مطمئن شوید که محل کار تمیز است.


جزئیات هر چیزی که در خالکوبی خود استفاده می شود، از جمله رنگ (رنگدانه)، نام سازنده، و شماره قطعه را دریافت کنید.


تمام توصیه های مربوط به درمان را به دقت دنبال کنید. به عنوان مثال ممکن است به شما گفته شود که از یک پماد ضد میکروب استفاده کنید.

نگهداری و مراقبت از تتو

مراقبت های بعدی برای تتوی شما

نگهداری و مراقبت از تتو

مطمئن شوید که تتو آرتیست شما تتوی جدید شما را با یک لایه نازک وازلین و بانداژ می پوشاند.


بعد از ۲۴ ساعت بانداژ را بردارید. خالکوبی را به آرامی با آب و صابون ضد میکروب بشویید و حتما خشک کنید.


یک لایه از پماد آنتی باکتریال یا وازلین را دو بار در روز بمالید، اما باند دیگری نزنید.


ناحیه خالکوبی خود را دو بار در روز به آرامی با آب و صابون بشویید و قبل از استفاده مجدد از پماد آنتی باکتریال یا وازلین به آرامی خشک کنید.


پس از تمیز کردن آن به استفاده از مرطوب کننده یا پماد آن قسمت را مرطوب کنید.


باید این مراقبت از تتو را به مدت ۲ تا ۴ هفته تکرار کنید. همچنین سعی کنید لباسی نپوشید که به خالکوبی شما بچسبد و حدود ۲ هفته از شنا کردن قرار گرفتن در معرض  نور خورشید اجتناب کنید  و دوش خنک بگیرید.

 

جوشاندن آب داغ نه تنها به آن آسیب می رساند، بلکه می تواند جوهر تتو را نیز محو کند.  در طول روز از یک ضد آفتاب با spf مناسب و یا پوشاندن آن قسمت با بانداژ محافظت کنید.


اگر خالکوبی شما کمی پوسته پوسته می شود یا لایه های سختی ایجاد می کند، نگران نباشید. طبیعی است.  اما هرگز آن را نکنده، خراشید یا پوست آن را جدا نکنید.  ممکن است دچار عفونت شوید یا رنگ را حذف کنید. 


اگر فکر می کنید خالکوبی شما عفونی شده است یا به درستی بهبود نمی یابد، به پزشک خود مراجعه کنید.

حذف تتو
قبل از خالکوبی در مورد آن فکر کنید.  می‌توانید آن‌ها را حذف کنید، اما برداشتن آن آسان‌تر از حذف آن است.  و انتظار نداشته باشید که پوست شما به همان شکلی باشد که قبل از جوهر گرفتن، بود. اگر خالکوبی شما فقط با جوهر سیاه انجام شود، بهترین نتایج را خواهید داشت.

نگهداری و مراقبت از تتو - ریموو کردن

تتوی موقت یا حنا

نگهداری و مراقبت از تتو - حناشما می توانید با استفاده از جوهر کوتاه مدت حنا که بر روی پوست رنگ آمیزی شده است، از خالکوبی برای همیشه اجتناب کنید. با این حال مراقب باشید، حتی این خالکوبی ها نیز می توانند باعث واکنش های آلرژیک شوند.  حنای گیاهی قرمز قهوه ای فقط برای رنگ مو مورد تایید FDA است نه برای طرح های پوست. از خالکوبی های «حنای سیاه» یا «حنای آبی» دوری کنید.  رنگ این نوع حنا ممکن است از قطران زغال سنگ باشد که اغلب باعث واکنش های آلرژیک شدید می شود.

 

در کل بهتر است برای زدن تتو قبل از آن خوب تحقیق کنید، مکان خوب و تمیزی را برای این کار انتخاب کنید و مراقبت های قبل و بعد از آن را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.