مراقبت از مو

ریزش مو

ریزش مو

ریزش مو تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره شما دارد، به طوری که ریزش مو ها و کم حجم شدن و دیده شدن کف سر و بلندی پیشانی در نگاه اول به طور نامناسب جلوه می کند و باعث افت اعتماد به نفس در شخص می شود. البته دلایل ریزش مو را می توان هم در داخل بدن و هم از عوامل بیرونی جستجو کرد، سپس بهتر است قبل از شروع درمان و استفاده از محصولات مورد نظر و درمانی آزمایش کاملی داشته باشیم تا از کمبود ویتامین های مورد نیاز بدن آگاهی داشته باشیم.

کمبود ویتامین های B,C,A,D,E , آهن , روی و پروتئین در ریزش مو بسیار تاثیر گذار می باشد به طوری که کمبود این ویتامین ها را می توان با مصرف مواد خوراکی حاوی این ویتامین ها و میوه و سبزیجات دارای مواد موثر و درنهایت مصرف داروها و مکمل های غذایی تامین کرد.

ویتامین B

ویتامین B در سر باعث بوجو آمدن ماده ای موثر و حیاتی برای سر به نام بیوتین می شود که در تولید و رشد موها تاثیر بسزایی دارد.البته ویتامین B در اغلب غذاها به راحتی یافت می شود و می توان با مصرف غذاهای حاوی ویتامین B کمبود این ویتامین موثر را جبران کرد.

ویتامین A

ویتامین A برای همه همه سلول های بدن مانند یک غذای مهم به شمار می رود. همه سلول های بدن برای رشد و ترمیم خود نیاز به ویتامین A دارند، این درحالیست که کمبود ویتامین A در بدن باعث می شود که این ویتامین به موها نرسیده و موی سر از رشد خوبی برخوردار نباشد و در نتیجه باعث کم حجمی و ریزش شود.

این ویتامین مانند اغلب ویتامین ها در موارد خوراکی و سبزیجات یافت می شود که از بهترین منابع آن می توان با لبنیات، جگر ماهی، و اسفناج اشاره کرد.

نکته مهم در مورد ویتامینA این است که اگر در مصرف زیاده روی شود شخص دچار اوردز ویتامین A می شود، که این مسئله خود یکی از عوامل ریزش مو می باشد. پس باید در نظر داشت که همیشه مصرف این ویتامین و مقدار آن در بدن باید به اندازه کافی باشد.

Sun and hair

ویتامین C

به طور کلی کمبود ویتامین C در بدن باعث می شود که عوامل خارجی و محیطی بر روی پوست، مو و بقیه نقاط بدن که با آفتاب و رادیکال های آزاد در ارتباط است تاثیر زیادی بگذارد و آسیب جدی ایجاد شود.

این درحالیست که این تاثیر بر روی موها بسیار بیشتر و قوی تر خواهد بود. پس کمبود ویتامین C برای کل بدن از جمله موها حائز اهمیت است و این ویتامین موثر را میتوان در بسیاری از مواد خوراکی از جمله پرتغال، توت فرنگی، مرکبات و فلفل یافت کرد و با مصرف آن خود را در برابر آسیب های محیطی محافظت کنیم.

آهن

آهن با گلبول های قرمز کمک می کند تا اکسیژن را به تمام سلول های بدن برساند و باعث رشد سلول ها و به طور دقیق تر رشد موها شود.

این ماده معدنی جزء مهم ترین عوامل ریزش مو می باشد که کمبود آن باعث شدیدتر شدن فرایند ریزش موها می شود.این ماده موثر را در مواد خوراکی مانند گوشت قرمز، لوبیا، عدس، اسفناج و … می توان یافت کرد.

به طور کلی این موضوع را باید در نظر داشت که در طول شبانه روز ما حدود ۵۰ الی ۱۰۰ تار مو از دست می دهیم، این درحالی است که مکانیزم موها به صورتی است که موهای ریخته شده با تار موهای جدید جایگزین می شود و اگر تعادل بین ریزش و رویش بهم بخورد ( یعنی ریزش مو بیشتر از رویش مو شود) ریزش مو شدید شده و دچار کم حجمی و تاسی می شوید.

در ریزش مو عوامل ژنتیکی هم تاثیر بسزایی دارند و تشخیص این موضوع و زمان شروع درمان بسیار حائز اهمیت است. چون مکانیزم موی سر به صورتی است که همیشه قسمتی از موها در حال ریزش و قسمت دیگری درحال رویش است و قسمتی مابین ریزش و رویش در توقف است.

محصولات مراقبتی مانند شامپوها، لوسیون ها و حتی داروهای درماتولوژیک به عمل می کنند که روند ریزش موها را کند کرده و بازه بین ریزش و رویش را طولانی می کنند و بر روی عملکرد رویش موها تاثیر می گذارند که این امر باعث پیشرفت چشم گیری در کنترل این چرخه دارد.

با کنترل این چرخه تولید و ریزش مو، شخص می تواند با تغیر در رژیم غذایی و مصرف مکمل های غذایی وحتی دارویی نیاز مو به این مهم دست پیدا کند.

البته عواملی مانند استرس که این این روزها در زندگی انسان ها جزء عوامل جدا نشدنی از زندگی است هم روی ریزش مو بسیار موثر است.

در مواردی که شخص دارای ریزش ارثی و هورمونی باشد که این مورد بیشتر در آقایان اتفاق می افتد باید علاوه بر استفاده از شامپو ها، سرم ها و محلول های ضد ریزش از دارو های تخصصی نیز برای این مورد استفاده کرد.

استفاده از محصولات مو، مانند نگهدارنده های مو، مثل اسپری ها، ژل ها و نگهدارنده های قوی به طور روزانه و طولانی باعث ریزش مو می شوند. استفاده از رنگ مو های دارای آمونیاک بالا و بی کیفیت، ماسک موها و ترمیم کننده های دارای نرم کننده قوی و یا حتی نرم کننده، خود باعث ریزش می شوند.

استفاده از شامپو هایی بدون PH درماتولوژیک باعث ریزش مو می شوند. شانه کردن زیاد مو ها با شانه های نامناسب در ریزش و نازک شدن مو تاثیر دارند.

یکی از عوامل تاثیر گذار در کم حجمی و ریزش موها می تواند شستشوی زیاد موها باعث اغلب اوقات در بعضی از خانم ها و آقایان مشاهده می شود که اشخاص در طول روز ۲ تا ۳ مرتبه موهایشان را می شویند که این عادت باعث می شود مواد مغذی مورد نیاز تار موها از بین رفته و به پیاز مو نرسد و درنتیجه ریزش ایجاد می شود.

ریزش مو

باید در نظر داشته باشیم که مواد مورد نیاز تغذیه موها، در چربی کف سر موجود می باشد وپاک کردن زیاد آن ها باعث نرسیدن مواد مغذی به ریشه مو می شود. استفده کردن از دارو های خاص و مشتقات سرم باعث ریزش، سوزش، خارش و حتی حساسیت های پوست و مو می شود، پس دقت داشته باشید در زمان های استفاده از دارو هایی از این دست از محصولات مناسب ضد ریزش استفده کنیم.

بارداری

عامل دیگری که باعث ریزش مو می شود بارداری است. در زمان بارداری به علت به وجو آمدن تغییرات هورمونی در بدن مادر ریزش موها بیشتر می شود. باید این موضوع را درنظر داشت که بعد از اتمام بارداری موها به حالت اول باز میگردند.

تیروئید

کم کاری های تیروئید از دلایل ریزش مو است. تیروئید موادی را ترشح میکند که برای رشد و تغذیه موها بسیار اساسی و ضروری می باشند. هنگامی که این غده وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد و شخص دچار کم کاری تیروئید شود، ریزش موها به طور چشم گیری افزایش میابد.

شیمی درمانی

درکسانی که به دلایل مختلف عمل شیمی درمانی انجام می دهند ریزش بسیار شدید می باشد و حتی در طول مدت شیمی درمانی ممکن است مو ها رشد نکنند. و بعد از اتمام این دوره سلول های ریشه و پیاز مو به حالت اولیه خود بازگشته و رشد و تولید مو به صورت عادی می شود.

افزایش سن

دلیل دیگر ریزش مو افزایش سن می باشد که امری اجتناب ناپذیر می باشد و متاسفانه در خصوص این مورد خاص محصولی از سوی متخصصان پیشنهاد نمی شود.

دستگاه های حالت دهنده

استفاده از دستگاه های حالت دهنده مانند اتو مو، فر کننده ها، حالت دهنده ها، و استفاده زیاد از سشوار با دمای بالا آسیب جبران ناپذیری به موها می زنند. پس بهتر است از این دسته محصولات را قطع کنیم یا حدالمقدور مقدار استفاده رابه هفته ای یک یا دوبار کاهش دهیم تا درسلامتی موهای خود کوشا باشیم

در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس اپ
در telegram به اشتراک بگذارید
تلگرام
در facebook به اشتراک بگذارید
فیسبوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توئیتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *