آموزشی, مجله پوست من

چگونه می توان از پوست خود در برابر اثرات مضر خورشید محافظت کرد

skincare

آسیب آفتاب یکی از بزرگترین عوامل موثر در پیری زودرس است. در این مقاله نحوه شناسایی اولین علائم آسیب آفتاب و چگونگی محافظت از پوست ، در برابر اثرات مضر خورشید آورده شده است.

قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب ناپذیر است. بخصوص در فصل تابستان ، محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش – انرژی ای که از خورشید به صورت اشعه های نامرئی ساطع می شود – از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آسیب آفتاب می تواند علائم پیری زودرس از جمله خطوط ریز، ساییدگی پوست و کمبود رنگدانه پوست را ایجاد کند. همچنین می تواند در طولانی مدت به سرطان پوست منجر شود . نتایج یک تحقیق که توسط کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده منتشر شده است بیان می کند که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ممکن است ۸۰٪ علائم قابل رویت پیری را افزایش دهد و بیش از حد قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند عامل اصلی در پیشرفت سرطان های پوستی باشد.

گام برداشتن در جهت به حداقل رساندن آسیب آفتاب به معنای اول ، درک اهمیت حفاظت و پیشگیری و سپس اجرای شیوه های جدید در مراقبت روزمره از پوست است.

دکتر کارا دومی ، متخصص زیبایی در موسسه زیبایی کیپ ، توضیح می دهد که آسیب آفتاب بین اثرات کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت تقسیم شده است. در حالی که برخی از آسیب هایی که خورشید به پوست ما وارد می کند فوراً قابل رویت است ، اشکال دیگر آسیب آفتاب می تواند باعث جهش به تک سلولهای پوستی شود که سالها طول می کشد تا روی پوست قابل رویت باشد.

آسیب کوتاه مدت شامل آفتاب سوختگی است که به عنوان قرمزی یا گرما روی پوست خود را نشان می دهد. افراد دارای پوست های روشن نسبت به آفتاب سوختگی حساس ترهستند. زیرا مقادیر کمتری ملانین دارند که یک رنگدانه طبیعی است. طبیعتاً افراد با پوست های تیره دارای سطوح بالاتری از ملانین هستند که باعث می شود آنها کمتر در معرض خطرات آفتاب قرار بگیرند ، اما از اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش در امان نیستند ، بنابراین باید اقدامات لازم را برای محافظت از خود انجام دهند.

آسیب های میان مدت به شکل لکه دار شدن پوست(دسته ای از رنگدانه های سلولی قهوه ای رنگ که یا از طریق ژنتیکی رخ می دهند یا زمانی که در معرض آفتاب هستند ایجاد می شود) مشهود است و باعث چین و چروک زودرس و هایپوگمانتاسیون[مناطقی از پوست که از رنگ اصلی پوست روشن تراست] می شوند. علائمی از جمله چین و چروک ، کاهش هیدراتاسیون ، ضعیف شدن بافت پوست ، افزایش بیش از حد رنگدانه های پوستی و سرطان های پوستی برخی از اثرات طولانی مدت آسیب آفتاب است.

پرتوهای اشعه ماوراء بنفش به کلاژن پوست [پروتئین اصلی ساختاری موجود در پوست] آسیب می رساند و باعث می شود که سلول های پوست ضعیف تر شوند و استحکام کمتری داشته باشند ودر نتیجه باعث تولید بیش از حد الاستین شده که پوست ما را لکه دار می کند.اشعه ماوراء بنفش همچنین می تواند هیدراتاسیون طبیعی پوست را از بین ببرد و پوست را نازک کند و می تواند سلولهای تولید کننده رنگدانه (ملانوسیت) را دچار نقص کند و مناطقی از رنگدانه ها را کاهش دهد و مناطقی را افزایش دهد و در نتیجه باعث نواحی تیره یا روشن روی پوست شود.

اهمیت ضریب محافظت ازآفتاب (SPF)

کاربرد فاکتور محافظت از آفتاب (SPF) فقط با روزهایی که در خارج از محیط بسته و در معرض آفتاب صرف می شود تصور می شود ، اما متخصصان پوست براهمیت استفاده از ضد آفتاب در کارهای روزمره برای پوست ما تأکید می کنند تا اثرات آسیب آفتاب را به حداقل برساند.دکتر امران جاناتان ، متخصص پوست و مو در مستقر در موسسه دوربان ، می گوید: ضد آفتابهایی که استفاده می کنیم باید “حاوی موانعی برای پوست مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم” باشد و “ضد آفتاب های بهتر حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که حاوی ویتامین C و E است که آسیب DNA را ترمیم می کنند”.

اگر به ترکیبات ضد آفتاب های مناسب نگاه کنید و مواد معدنی طبیعی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم را ببینید می توانید با خیال راحت استفاده کنید، به عنوان مثال کرم ضد آفتاب ۵۰ spf اوسرین مناسب برای پوست های خشک است و حاوی آنتی اکسیدان روی است می تواند اتنخاب مناسبی برای شما باشد. در عین حال کرم های ضد آفتاب شیمیایی شامل ترکیبات شیمیایی غیر طبیعی مانند اکسی بنزون ​​، آووبنزون ​​، اکتینوکسات ، هموسالات ، اکتیزالات و اکتوکریلن هستند که استفاده از آن ها توصیه نمی شود.

دکتر ماریان دویناژ ، متخصص پوست در این مورد توضیح می دهد که “ضد آفتاب شیمیایی توسط پوست جذب می شود و انرژی اشعه خورشید را جذب می کند اما کرم ضد آفتاب ماده معدنی [به پوست] جذب نمی شود و پرتوهای خورشید را منعکس می کند. من دومی را انتخاب می کنم تا بار سمی آن درطول روز به حداقل برسد. “

وی گفت: “نگرانی زیادی وجود دارد که مواد شیمیایی آنقدر که قبلاً تصور می شد بدون عوارض نباشند و حتی FDA [مرکز فدرال دارو آمریکا] در حال بررسی این موضوع است. “

اما افرادی که دارای انواع پوست های حساس هستند یا افرادی که مستعد تحریک پوست هستند ، باید از ضد آفتاب های معدنی خودداری کنند زیرا این مواد در پوست جذب نمی شوند.

نکته منفی استفاده از ضد آفتاب های معدنی که شامل اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم هستند این است که می توانند ظاهر پوست را خیلی سفید کنند. برای این مشکل می توان هنگام استفاده از آن در زیر کرم پایه آرایشی و همچنین با مخلوط کردن آن ها اثرات آن را به حداقل رساند.محققان می گویند ضد آفتاب باید روزانه با کرم صورت و زیر کرم های آرایشی استفاده شود و در صورت قرار گرفتن مستقیم در معرض آفتاب ، هر دو تا سه ساعت مجدداً تجدید شود.

نقش آنتی اکسیدان ها در به حداقل رساندن آسیب آفتاب

تشعشعات ماوراء بنفش همچنین می تواند باعث ایجاد رادیکال های آزاد شود که طبق مطالعه ای که توسط کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده منتشر شده است می تواند باعث ایجاد بیماری به نام “استرس اکسیداتیو” شود به این معنی که رادیکال های آزاد باعث تغییر چربی ها ، پروتئین ها و DNA می شوند و باعث تحریک پوست می شوند.

دکتر میگنان لاب پزشک زیبایی در کلینیک Just Skin ، خاطرنشان می کند که آنتی اکسیدان ها ، مواد و ترکیباتی هستند که از آسیب آهسته سلول ها جلوگیری می کنند و آسیب رادیکال های آزاد ناشی از پرتوهای فرابنفش را خنثی می کنند که نه تنها به کاهش التهاب کمک می کنند همچنین به ترمیم پوست کمک می کنند. این در حالیست که از داخل پوست به تولید کلاژن کمک میکنند ، که برای جوان سازی پوست بسیار مهم است.”آنتی اکسیدان های موضعی مانند ویتامین C و E می توانند در جلوگیری از آسیب آفتاب [و همچنین] درخشان کردن پوست کمک کنند.”

از جمله آنتی اکسیدان ها ، بصورت موضعی یا خوراکی ، به روال روزمره پوست شما می تواند در به حداقل رساندن و محافظت در برابر آسیب های آفتاب کمک کند. مواد تشکیل دهنده پوست که حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C ، ویتامین E ، ویتامین A و اسید فریلیک است که این مواد را می توان در سرم ها و مرطوب کننده ها یافت.

آنتی اکسیدان ها همچنین می توانند به صورت قرص و پودرهایی که در داروخانه ها موجود است که به صورت خوراکی مصرف شوند. همچنین در برخی از غذاها مانند زغال اخته ، توت گوجی و آجیل موجود هستند.

چگونه با روش های دیگر می توان از آسیب آفتاب جلوگیری کرد؟

به غیر از روش های محافظت از آفتاب که در برنامه روزمره مراقبت از پوستتان قرار میدهید ،توصیه می شود مدت زمان سپری شدن خارج از منزل را در ساعت های اوج تابش خورشید محدود کنید ، که در تابستان از حدود ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر است.”رعایت این مسئله دشوار است ، اما توصیه می شود از در معرض قرار گرفتن نور خورشید تا حد امکان اجتناب کنید یا درسایه قرار گیرید.”

اگر از پوست حساس و مستعد ابتلا به اثرات مضر خورشید برخوردارهستید ، می توانید در خارج از منزل از کلاه و لباس ضد اشعه UV نیز استفاده کنید.

سرطان پوست از جمله ملانوم ، سرطان پایه پوست و انواع پیشرفته آن بزرگترین خطری است که در ارتباط با قرار گرفتن در معرض آفتاب پوست را تهدید می کند. توصیه می شود برای پیشگیری حتما مراجعه سالانه به متخصص پوست برای بررسی هرگونه تغییر و بیماری پوستی را فراموش نکنید.

منبع :dailymaverick 2019

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *